DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 17.10.2019 07:47:30 

Ze Slezska a Z Rafajova revíru

AVAR Z ČERVENÝCH VRŠKŮ - SVĚTOVÝ VÍTĚZ

 

Avar z Červených vršků - (NEJEN) světový vítěz!!!

MOD/ČLP/5681

Nar. 12. 05. 2016

Otec: Denny ze Slezska

Matka: Xaila z Bílice

Úspěchy v roce 2017:

datum

výstava

třída

ocenění

1.  4.

Jarní svod Opava

 

Nejlepší mladý jedinec svodu (ze 60 přítomných psů)

8.  4.

NV Ostrava

mladých

V1, CAJC, BOJ, BOB

30. 4.

KV Kelč

mladých

V1, CAJC, BOJ, BOB, res. BIS

17. 6.

KV Náměšť na Hané

mladých

V1, CAJC, BOJ, BOB, BIS junior KV, 3. mladý pes celé výstavy

24. 6.

MVP Intercanis Brno

mladých

V1, CAJC, BOJ, BOB, BIG 4. místo

10. 7.

 

 

Přiznán titul Český junioršampion

13. 8.

SV Zákupy

mezitřída

V1, CAC, Vítěz Speciální výstavy, BOB

9. 11.

WDS Leipzig, Německo

mezitřída

V1, VDH Certificate, CACIB, Světový vítěz, BOB

10. 12.

DuoCACIB Nitra

mezitřída

V1, CAC, CACIB, BOB

 

Milí přátelé,
chci se s vámi podělit o svůj příběh o vysněném pejskovi.

Narodila jsem se a žila v myslivecké rodině, vždy se u nás chovali a cvičili lovečtí psi. Bylo tedy jasné, že ani mne tato vášeň neminula, a od mládí se věnuji loveckým psům také já sama.
Po otci jsem zdědila chovatelskou stanici „Ze Slezska“. Vzhledem k drsným podmínkám našeho Horního Slezska jsme byli zaměřeni hlavně na drsnosrstá plemena (ČF, NOD, drsnosrstí jezevčíci).

Pak jsem jednou měla příležitost připravovat k několika zkouškám vynikajícího maďarského krátkosrstého ohaře a to mě přimělo k rozhodnutí POŘÍDIT SI MAĎARA – ale jak jinak – DRÁTOSRSTÉHO!

Vždy jich u nás v Česku bylo málo, ale podařilo se najít kvalitní vrh po skvělých rodičích u našich sousedů. Ze Slovenska jsme si dovezli dvě fenky: Haiti a Hofi Istropolis Kincse. Obě byly úspěšné na výstavách, zkouškách i v lovecké praxi. Uchovnili jsme je a vybírali tedy krycího psa. Na Evropské výstavě v Bratislavě nás uchvátil překrásný pes Bitang Dunamenti, se kterým jsme nakryli Haiti, a narodilo se osm štěňátek.  Bohužel doba přála krátkosrstým maďarům a naši se těžko prodávali i za poloviční cenu. Vydrželi jsme, většina štěňat se stala společníky v rodinách nových majitelů, ale dva psi Denny a Deryl byli velmi úspěšní
na výstavách i zkouškách. Oba bez problémů zvládli i všestranné zkoušky. Denny je interšampion krásy. Bohužel opět nikdo nevěřil, že ve Slezsku mohou být kvalitní drátosrstí maďaři a ani jeden chovný pes neměl krytí! Šli jsme dál svou cestou. Dennymu jsme sehnali fenu v Polsku a na Slovensku a pak doma už svou odchovankyni Ester. Narodila se čtyři Štěňátka. Jedno jsme darovali kamarádovi a tři zůstala doma. Z toho jsou dva chovní psi, nadějná fenka bohužel mladá uhynula. Dnes již sedmiletý Falko (přestože absolvoval mnoho zkoušek - včetně VZ a memoriálů - a výstav, je rovněž interšampion), krytí neměl. Už jsme se smiřovali s tím, že z té naší krve nic nebude! Ale zanedlouho se ozval pan Ing. Vávra, kerý si pro svou fenu Xailu z Bílice vybral našeho Dennyho, a nejel do Maďarska jako jiní. Denny
ve svých jedenácti letech suverénně nakryl a výsledkem bylo osm štěňat Z Červených vršků. Za krytí jsme si domluvili psíka. Byl tam jeden přesně takový, jakého jsem si představovala. Spolu s Avárkem jsme si odvezli také sestřičku Arušku, aby štěňátkům bylo veseleji. Projevily se výborné povahy a nadějný exteriér.

První úspěch: Jarní svod. Zkušení rozhodčí pan Müller a pan Coufal vybrali Avara ze šedesáti přítomných mladých psů jako nejkrásnějšího jedince svodu. První krásný pohár! Pak následovala NV Ostrava, Klubová výstava Kelč: Denny – nejlepší veterán, Xaila – Kluibový vítěz, jejich syn Avar – BOB! „Dobře jste vybrali rodičovský pár“, konstatovala maďarská rozhodčí. Na Klubové výstavě v Náměšti, na Intercanis Brno i na Speciální výstavě v Zákupech pak získává vždy BOB – neskutečné! Vnitřní hlas našeptává: Takového psa máš jednou v životě, Lipsko je kousek za hranicemi, přihlas ho! Kdyby tak měl na světovce výbornou, třeba i CACe, to by byl úspěch. Pak už to šlo rychle, zlatá doba internetu! Přihlášení netrvalo ani 10 minut a člověk viděl vše jako na dlani. Ve statistikách se dočítáme, že je přihlášeno 31 MOD! To bude zajímavá podívaná a srovnání.

Cesta autem po polských a německých dálnicích byla bezproblémová a díky preciznosti německých pořadatelů jsme se během chvilky dostali k našemu kruhu. Tak jsme tady: konkurence veliká, většinou kvalitní kostry i srst! Nádhera! Pět psů a čtyři feny honosící se tituly ve třídě šampionů, to bude těžké! Třídy se posuzují v jiném pořadí než u nás. Avar nastupuje v mezitřídě. Pan rozhodčí testuje povahy, pes nesmí být přidržován, musí být volně a na odhozený zmuchlaný papírek musí reagovat se zájmem. To vše zvládá Avárek se svou handlerkou Eliškou Kubínovou skvěle. Je vidět, že se panu rozhodčímu líbí. A je to! Dostává VDH certificate – obdobu našeho CAC. Máme radost!

Nastupují další třídy, krása! Je tu opravdu elita! A už jde Avárek o CACIBa a Světového vítěze. Postoje, několik koleček, znovu postoje. Pan rozhodčí ještě prohmatává některé partie těl pejsků a zase běžíme! Je to napínavé, všichni jsou krásní, který to bude? Všichni stojí jako vymodelovaní, ještě chvíle napětí… A JE TO AVAR! Náš tým jásá!!! Pak ještě s fenkou
o BOB a máme všechno! Takto vzdálený sen vypadající jako pohádka o pejskovi, který byl nejkrásnější na světě, se stal skutečností!

Tento okamžik stál za všechny moje strasti s chovem drátosrstých maďarských ohařů. Avar nese krev mého Dennyho ze Slezska (i když on sám je z Červených vršků). Znovu děkuji panu chovateli Ing. Vávrovi za jeho rozhodnutí, bez něhož by Avar nikdy nebyl!

Závěrem chci jenom napsat, že už bylo dost výstavní chvály a v příštím roce se musíme věnovat hlavně práci, která je pro Avárka daleko větší zábavou než výstavy. Věřím, že se nám bude dařit.

 

Ludmila Zajícová